Що таке заплавний ліс?
Заплавний ліс - це ліс, що лежить прямо на шляху ріки.
Внаслідок річних розливів ріки заплавні ліси постійно затоплюються. Через це там можуть жити лише спеціально пристосовані види дерев і рослин.
Заплавні ліси зазвичай поділяють на м'яко- і твердодеревні. В порівнянні зі звичайними лісами заплавні відрізняються великим різномаїттям видів
Що таке м'якодеревний заплавний ліс?
Це - частина лісу, що лежить ближче до ріки. Через це він затоплюється частіше і на довший період. Приблизно 200 днів на рік він знаходиться під водою.
Тут дерева ростуть швидше. В м'якодеревному лісі ростуть тополі, вільхи та верби.
Що таке твердодеревний ліс?
Це - та частина лісу, що лежить далі від ріки, ніж м'якодеревна. Через це дерева тут стоять під водою приблизно 100 днів на рік.
Тут дерева ростуть повільніше. В твердодеревній частині ростуть такі дерева, як в'язи, берези, ясени, клени та дуби.
Чому заплавні ліси такі важливі з точки зору захисту природи?
Заплавні ліси є домом для великої кількості рослин і тварин, що уживаються на малій території. Це - найбільш багате на види природнє середовище в Центральній Європі.
Але заплавні ліси - також і природнє середовище, що перебуває під найбільшою загрозою в Європі. Саме тому в усій Європі вони знаходяться під особливим захистом.
Як пов'язане спільне життя заплавних лісів із річкою?
Рівень води, що постійно змінюється - це ознака здорового заплавного ландшафту. Через постійну зміну рівня води тут можуть жити найрізноманітніші види.
Ріка наносить мул і відводить його знову, створює намул, створюючи нові середовища проживання й оновлюючи рослинність.
Вода, що рухається, насичує грунт достатнім рівнем кисню навіть у періоди вегетації.
Структура поверхні й умови проживання залежать у першу чергу від ріки. Через постійне чергування затоплень і посухи заплавні ліси є дуже динамічним природнім середовищем із різними природніми умовами, які переходять одна в одну.
Як пристосовуються рослини й тварини до перемінних умов життя?
Рослини в плавнях можуть витримувати до 200 днів постійної вологи на рік. У них еластичні гілки і листя, схоже на лінії електропередач. Через це їх не підхоплюють маси води.
Тварини також пристосовуються до ритмів ріки. Вони змінюють своє середовище проживання між водою та узбережжям. Вони народжують дитинчат у періоди, коли вода, що приходить, забезпечує достатнє харчування.
Або вони, як-от бобри, створюють власне середовище проживання через будівництво дамб.
Як пов'язані між собою плавні та повені?
Плавні - це природні утримуючі поверхні для води під час повені.
Через будівництво дамб людиною ці площі в багатьох місцях були втрачені. Вода не має місця для розливу. Це, як наслідок, призводить до повеней.
Через ренатурацію (відтворення природного ландшафту річок) можна повернути рікам їхні пойми і таким чином знизити шкоду для людей та майна.
Прохідні затоплювані площі також важливі для тварин, які використовують їх як маршрути для міграції.
До того ж, заплавні ліси дозволяють рікам самоочищуватися під час повеней.
Які види зустрічаються в плавнях?
Типовими видами рослин і тварин у плавнях є зимородки, сірі гуси, (чорні) лелеки, іволги, дятли, зозулі, жайворонки, бобри, видри, вугрі, щуки, лососі, жаби, тритони, водяні кажани, а також верби, тополі, сусак і очерет.
Особливо часто в плавнях живуть барсуки, лисиці, олені, жуки-олені, жуки-носороги, іволги, чорні лелеки, болотяні синиці, бугайчики та кажани